סיירת הדברה 24/7 - שירותי הדברה לבית

פשפש המיטה

כל המידע, המלצות ומאמרים בנושא הדברת מזיקים וריסוס לבית או לעסק

מיהו פשפש המיטה?

מדובר בחרק המשתייך למשפחת הפשפשאים, משפחה של כמעט 80 סוגי מינים שכולם חסרי כנפיים. פשפש המיטה הוא בעצם סוג של טפיל, הוא חייב למצוא פונדקאי שאליו הוא נטפל כדי לעקוץ ולמצוץ דם, כך הוא מתקיים.

הפונדקאי חייב להיות בעל דם חם, לדוגמה: בני אדם, סוגים שונים של יונקים או עופות. פשפש המיטה מזהה את הפונדקאי לפי החום שגופו פולט, כך הוא מגיע אליו בשעות הלילה כשאין לו סכנה להיחשף והפונדקאי ישן במיטתו החמה.

טפיל מוצץ דם

פשפש המיטה הוא טפיל מוצץ דם שמלווה את האדם במשך שנים רבות. יש אומרים שהוא הגיע דרך העטלפים, שחלקו עם בני אדם את המגורים במערות. הנוחות והתנאים האידאליים שהאדם מספק לצורכי המחיה של פשפש המיטה גורמים לו להישאר קרוב ולהיטפל לבני אדם.

מבנה גופו

גופו של פשפש מיטה מורכב משלושה אזורים – אזור הפה, העיניים והגוף. אזור הפה כולל גפיים דוקרות עם יכולת מציצה בצורה של חדק, כך הוא עוקץ ומוצץ דם. אזור הגוף מכוסה במעין חצי כנפיים קצרות – כמובן שהוא לא מסוגל לעוף. ואזור העיניים שמורכב מאומטידיומים, שהם מערך מורכב של עיניים זעירות רבות, צמודות אחת לשניה ומכילות תא עם רשתית קטנה ועדשה. טווח הראיה שלהם מגיע לארבע מעלות ואין להם תמונה ברורה של מה שנמצא ממולם.

מבנה הגוף בצורה אובלית שטוחה. הוא מגיע לגודל של כ – 5 מ"מ ובזמן שהוא מוצץ דם הוא יכול להתארך טיפה יותר. צבע גופו חום עם גוונים של אדום. גופו של פשפש זכר יהיה קטן יותר משל נקבה.

אורחות חייו

לפשפש המיטה יש 3 מצבים בהם הוא נמצא במהלך חייו – ביצה, נימפה, ופשפש בוגר. הביצים של פשפש המיטה בצבע לבן עם גוונים של סגול, יש מעליהן מעין קליפה מבריקה והן בגודל של מילימטר.

בשלב הנימפה הפשפש כבר יותר דומה לצורה שתהיה לו כשיגיע לשלב הבוגר. הנימפה תהיה בגודל של בין 1 ל – 3 מ"מ והצבע שלה יהיה יותר נוטה לצהוב בהיר מאשר לגוון האדום שיקבל כשהוא בוגר.

עקיצות ומחלות

פשפש המיטה לא נחשב למסוכן מבחינת העברת מחלות, הוא מהווה יותר מטרד מאשר סכנה. פשפש המיטה עוקץ את בני האדם באזור הבטן, העקיצות מגדרות מאוד ולא נעימות. יש אנשים שעלולה להתפתח אצלם אלרגיה בעקבות עקיצות פשפש המיטה, במקרים מסוימים עלולה אף להיות תגובה דלקתית בעור.

בזמן העקיצה הפשפש מכניס רוק אל תוך הפצע שהוא יצר, לכן הגירוי לגירוד בעור גדל ונוצר סימן אדום במקום העקיצה. התגובה לעקיצות יכולה להשתנות מאדם לאדם, יש כאלו שלא ירגישו כלל שנעקצו, יש כאלו שיפתחו אלרגיה או פריחה, אבל הרוב פשוט יתגרדו בין כמה שעות לכמה ימים והעקיצה תחלוף.

התפשטות במרחב

כדי להתפשט במרחב הפשפשים צריכים להתרבות. נקבת הפשפש לא יכולה להטיל ביצים בלי הדם שהיא מוצצת בזמן העקיצה. בדם החם יש חלבונים אותם היא צריכה כדי לייצר את הביצים. מיד אחרי שנקבת הפשפש עוקצת ומוצצת דם, היא מתחילה בזיווג עם הזכרים. המפגש עם הזכרים יכול להיות קטלני עבור נקבת הפשפש, הזכר מחדיר את איבר הרוויה שלו דרך הבטן של הנקבה ובעצם פוצע אותה בצורה טראומטית שיכולה להיות קשה.

פשפשי מיטה פיתחו כושר הסתגלות מצוין לתנאי המחיה שמספק להם האדם. סביבת האדם מאפשרת להם להתפתח בכל שלבי החיים שלהם – כביצה, נימפה ופשפש בוגר. ביצי פשפש המיטה צריכות טמפרטורה חמה כדי לבקוע ויכולות לשרוד חודשים עד שיזדמנו התנאים לבקיעתן. מיד אחרי הבקיעה, מתחיל שלב הנימפה שכבר יכול לעקוץ ולמצוץ דם. הנימפה עוברת חמישה שלבים עד שהיא מגיעה לשלב הבוגר בו היא כבר יכולה להזדווג ולהטיל בעצמה ביצים.

חייב דם כדי להתרבות

כדי להתפתח את כל השלבים, הנימפה חייב דם. בהינתן תנאים טובים זמן ההתפתחות של הפשפש מביצה ועד לשלב של פשפש בוגר יכול לקחת כחודשיים. לוקח לפשפש המיטה בערך דקה כדי ללכת מרחק של מטר, ועוד כשלוש דקות של מציצת הדם מהפונדקאי, כך שכל זמן החשיפה שלו ביציאה ממקום המסתור יכול לקחת כ – 6 דקות, תלוי במרחק אותו הוא צריך לעבור בדרך אל העקיצה.

סיירת הדברה – מוכנים לפעולה!

איך יודעים שיש פשפש על המיטה? מגלים סימנים קטנים של דם על גבי מצעי המיטה, וכן רואים סימנים של עקיצה על העור עצמו, אשר הופך להיות מגרד ואדמומי נורא. הפשפש שנמצא על המיטה הוא מאוד חכם וכמעט בלתי ניתן להבחנה, כאשר הוא יוצא מן המקום שבו הוא מסתתר ביחד עם כל יתר המשפחה רק בשעת החשיכה לשם פעולה.

הדם הוא מקור החיים והארוחה הכי אהובה עליו, ולכן זה חשוב לשמור על המיטה נקייה, ולבצע הדברה מקצועית כשאר חושדים כי יש פשפשים במיטה. איחור בביצוע הדברה נגד פשפש המיטה יביא אל התפשטות לכמות אדירה, ולכן חייבים להזמין מדביר שמגיע עם חומר ריסוס נכון ולא להסתפק ברכישה של מכשיר ריסוס ביתי בלבד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
× שלחו וואטסאפ
דילוג לתוכן