סיירת הדברה 24/7 - שירותי הדברה לבית

איך תזהו את פשפש המיטה בבית

כל המידע, המלצות ומאמרים בנושא הדברת מזיקים וריסוס לבית או לעסק

זיהוי פשפש המיטה

איך תזהו את פשפש המיטה בבית?

אחד החרקים המפחידים ביותר לאדם, זה שאף אחד מאיתנו לא היה רוצה לגלות שהוא נמצא אצלו בבית, זה פשפש המיטה. אולי זה בגלל שהוא קטן וקשה לזהות אותו, אולי זה בגלל שהוא יוצא למתקפת עקיצות בשעות הלילה כשאנחנו ישנים וחסרי אונים מולו, ואולי זה פשוט בגלל שהוא מעורר בנו גועל קל ופחד ממחלות שהוא עלול להעביר למחזור הדם של גופנו בזמן שהוא עוקץ – בשורה התחתונה פשפש המיטה הוא חרק שאף אחד לא היה רוצה בבית שלו, לכן הכנו עבורכם את כל מה שטוב לדעת כדי לזהות פשפשי מיטה בבית ואיך אפשר לטפל בהם.

מאיפה מגיעים פשפשי מיטה?

פשפשי המיטה נטפלים ליונקים בעלי דם חם ולרוב הם מגיעים אל בני האדם דרך בעלי החיים שבאזור המחיה שלהם הם רובצים, לרוב יהיו אלה תרנגולות, או מכרסמים כמו חולדות ועכברים, שדרכם פשפשי המיטה יגיעו לביתו של האדם, אך ברגע שהם הגיעו – הם יתחילו לבסס את עצמם באזור חמים שמאפשר להם קרבה למציצת דם כדי להתרבות, אזור המיטה בחדר השינה. פעמים רבות הפשפשים יתפסו טרמפ לביתו של האדם דרך רהיטים ישנים נגועים ומספיקה ביצה אחד של פשפש המיטה על רהיט ישן שנכנס לבית, כדי שממנה יבקע פשפש וממנו יתרבו עוד המון פשפשים.

המקור הקדום שממנו הגיעו פשפשי מיטה אל אזורי המחיה של האדם, זה העטלפים שחיו במערות. המדע מצא קרבה גנטית בין פשפשי עטלפים ופשפשי מיטה, לכן סביר להניח שמה שמוכר לנו כיום בתור פשפשי מיטה הוא התפתחות של פשפשי העטלפים שחיו עם האדם (ועם העטלפים גם כמובן) בתוך המערות ועברו יחד עם האדם מהמערות אל ביתו המודרני בערים המפותחות.

  • רוצים לדעת כמה עולה הדברת פשפש המיטה?
    צפו במחירון הדברה מלא –
    מחירון הדברה

התפשטותו בארץ

פשפש המיטה התפשט ברחבי העולם בקצב מהיר מאוד, לכן מדינות רבות עשו שימוש בחומרי הדברה חזקים שהביאו לחיסולו ומנעו את התפשטותו כמגפה של ממש בערים המרכזיות. בתחילת שנות האלפיים נאסר בחוק השימוש בחומרי הדברה כימיים כגון זרחן אורגני, וככל הנראה כתוצאה מזה חלה עליה משמעותית בהתפשטותו של פשפש המיטה בארץ וגם בערים רבות בעולם. בשונה מחרקים ומזיקים אחרים, הדברת פשפש המיטה מצריכה שימוש בקיטור מיוחד ובכמה שלבים של שאיבה וחיטוי, רק כך יהיה ניתן לחסל את כל הפשפשים במקום וגם את הביצים שהוטלו, לכן מניעת התפשטותו במרחב קשה הרבה יותר ממזיקים אחרים.

זיהוי פשפשי מיטה

הצבע של פשפשי מיטה נע בין גוון חום לצהוב וגודלם מגיע עד לאורך של 5-6 מילימטר. במקום שבו רובצים פשפשי מיטה בתנאים אופטימאליים וזמינות למציצת דם ללא בעיות, יהיה ניתן למצוא פשפשים גם בגודל של עד סנטימטר. צורת הגוף של פשפשי המיטה שטוחה והחלק השטוח של גופם מקבל צבע כהה יותר, יכול להגיע אפילו לגוון שחור ברגע שהגוף של הפשפש מתמלא בדם לאחר עקיצה.

מאחר ופשפשי המיטה יוצאים לפעילות בלילה כשאנחנו ישנים, יהיה קשה מאוד לזהות אותם בשעת פעילות ולרוב סימן הזיהוי הטוב ביותר להימצאותם במקום זה כתמי דם קטנטנים על הסדינים במיטה. כשהפשפשים עוקצים אותנו במהלך הלילה אנחנו מגרדים באינסטינקט או מתהפכים מצד לצד, דבר שיגרום לכמה מהם להימעך ולהשאיר סימני זיהוי בצורת כתמי דם קטנטנים על הסדין.

  • צפו בתמונות לזיהוי פשפש המיטה בבית – לחצו כאן

איפה הם מסתתרים?

כפי שציינו קודם, הפשפשים יוצאים לפעילות במהלך שעות הלילה כשאנחנו ישנים. כדי שלא נזהה אותם הם מסתתרים לא רחוק ממקום הפעילות שאליו הם יוצאים בלילה, לרוב במרחק של מטר וחצי מקסימום ממקום הפעילות שבו הם משיגים מזון (משמע מציצת דם על ידי עקיצה). מבנה גופם השטוח מאפשר להם לעבור במקומות צרים, דבר שהפך את מבנה שלד המיטה ופנים המזרן למקום המסתור המועדף עליהם. פשפשי מיטה יכולים לעבור בקלות דרך אריגת הבד של המזרן, בתוכו הם מוגנים מפני כל סכנה ובשעות הלילה הם יכולים לצאת בקלות למסע עקיצות יעיל.

ברגע שהנגיעות של פשפשי המיטה תהיה גדולה וכבר לא יהיה להם מספיק מקום מרווח בתוך המזרן, הם יתחילו להתפשט גם למבנה שלד המיטה ויגיעו אפילו לסדקים בתוך משקופי הדלתות וחריצים בתוך רהיטים שונים ברחבי הבית. את הביצים שלהם הם יטילו על דפנות מסגרת המיטה, כדי להקל על הפשפשים שבוקעים את המסע אל מציצת הדם במיטה, ובמקרים של נגיעות קשה יהיו ביצים כמעט בכל מקום בסביבת המיטה – בתוך השמיכות, בסדינים, בתוך הכריות וכו'..

הדברת פשפש המיטה

כדי לבצע הדברת פשפש המיטה באופן יעיל, שיביא לחיסולם המוחלט, צריך לחסל גם את הביצים שהוטלו בכל אזורי הבית – דבר שהופך את פעולת ההדברה למורכב הרבה יותר. בכל פעם שנקבת פשפש המיטה עוקצת ומוצצת דם, היא מטילה כמה ביצים. את הביצים היא מטילה במסגרת בסיס המיטה, על הרצפה, על הקירות בחדר, ובעוד מקומות שבהם היא מדביקה את הביצים שיבקעו בעצמן ברגע שהטמפרטורה תהיה מספיק חמה. הדברת פשפש המיטה על ידי ריסוס תביא לחיסול הפשפשים במתחם, אך הביצים יהיו מוגנות והן יבקעו רק לאחר כחודשיים מרגע הטלתן, דבר שמאפשר להן לבקוע ברגע שסכנת הריסוס כבר חלפה וכך הן יוכלו להתפשט במקום שוב מחדש.

הדברה יעילה נגד פשפש המיטה מתחילה בשאיבה יסודית של כל המקום הנגוע, עם שואב תעשייתי מיוחד. את הסדינים, הבגדים, וכל מה שאפשר לכבס, שמים בכביסה חמה על מצב של רתיחה, כדי לוודא שאין ביצי פשפש המיטה שמסתתרות שם. את המזרן וכל מה שאי אפשר לכבס בהרתחה, מאדים בקיטור חם שמחדיר אדי חום שקוטלים את ביצים הפשפשים ולאחר מכן מבצעים שוב שאיבה כדי לנטרל ביצים שאולי נפגעו אך עדיין חיות. לאחר ביצוע כל הפעולות הללו, אפשר לבצע ריסוס נגד פשפשים ובכך לחסל את הנגיעות של פשפשים חיים או ביצים שהוטלו על פני השטח במקום.

Print
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Facebook
× שלחו וואטסאפ
דילוג לתוכן